Kamis, 19 Januari 2012

RPP Bahsa Jawa Menulis Kalimat Berhuruf Jawa


RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN

Sekolah                     : SMP
Mata Pelajaran        : Bahasa Jawa
Kelas/Semester         : VII/I
Waktu                       : 2 x 40 menit

1.    Standar Kompetensi
Mampu mengungkapkan pikiran, gagasan, pendapat dan perasaan secara tertulis dalam             berbagai bentuk tulisan dan ragam bahasa Jawa sesuai unggah-ungguh basa yang benar.
2.    Kompetensi Dasar
     Menulis kalimat berhuruf Jawa.
3.    Indikator
·      Mampu memahami huruf Jawa beserta pasangan.
·      Mampu menulis kalimat berhuruf Jawa dengan benar.
·      Mampu mengalih tuliskan dari huruf Latin ke huruf Jawa.
4.    Tujuan
·      Siswa mampu memahami huruf Jawa beserta Pasangan.
·      Siswa mampu menulis kalimat berhuruf Jawa dengan benar.
·      Siswa mampu mengalih tuliskan  dari huruf Latin ke huruf Jawa.
5.    Materi Pembelajaran
Contoh :
1.       Tembang pangkur           :  ?temB=p=ku/.
2.       Ibu lunga menyang pasar : ?aibuluzmev=swh.
3.       Aku tuku buku karo tahu : ?akutukubukuk[rotau.
         
6.    Metode Pembelajaran
-          Tanya jawab
-          Ceramah
-          Pemodelan
7.    Langkah-langkah Pembelajaran
a.      Kegiatan Awal
Apersepsi
-          Guru dan siswa bertanya jawab tentang pengetahuan huruf Jawa dan Pasangan.
Contoh :
“ Sapa sing wis tau nulis huruf Jawa?”
“ Sapa sing ngerti cacahe huruf Jawa?”
-          Guru menginformasikan tujuan pembelajaran hari ini.
b.      Kegiatan Inti
Eksplorasi
-          Guru memberikan penjelasan tentang huruf Jawa dan Pasangan.
-          Guru memberikan contoh menulis kalimat berhuruf Jawa.
-          Guru memberikan kesempatan kepada siswa untuk menuliskan kalimat berhuruf Jawa yang didiktekan oleh guru ke depan kelas.
-          Guru dan siswa lain bersama-sama menganalisis kesalahan.
Elaborasi
-          Siswa mengalih tuliskan kalimat berhuruf Latin ke dalam huruf Jawa yang telah disediakan oleh guru .
-          Siswa menyebutkan Pasangan yang ditemukan dalam kalimat.
Konfirmasi
-          Siswa menukarkan hasil pekerjaannya dengan teman sebangku dan membahasnya bersama guru.
-            Guru menanyakan kepada siswa tentang hal yang belum dipahami.
c.       Kegiatan Penutup
-          Guru dan siswa menyimpulkan kegiatan pembelajaran hari itu.
-          Refleksi.
8.    Media Pembelajaran
-          Teks beberapa kalimat berhuruf latin.
9.    Penilaian
Tehnik                    : Tertulis
Bentuk                    : Jawaban singkat

Instrumen  Penilaian
No
Indikator Penilaian
Teknik Penilaian
Bentuk Penilaian
Instrumen
1
Mengalih tuliskan huruf  latin ke huruf Jawa
Tertulis
Jawaban singkat
1.      Mangkat sekolah karo ayu
2.      Wacanen bukumu kuwi
3.      Ana klasa telu
4.      Aku gawe wayang kulit
5.      Nulis nganggo kapur siji

Kunci Jawaban dan Skor Penilaian :
No
Jawaban
Skor
1


2

3


4

5
m=ktS[ekolhk[roayu
wcnenBukumukuwi
ankLs[tlu
akug[wwy=kulit\
nulisZ=[gokpu/siji

20

20

20

20

20

Jumlah Skor Maksimal
100

RPP bahasa Jawa nyemak


RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)


                        Sekolah                :    SMP
                                    Mata Pelajaran     :    Bahasa Jawa
                                    Kelas/Semester    :    VIII / 1
                                    Waktu                  :    2 x 40 menit (1 x pertemuan)

A.    Standar Kompetensi
Mampu mendengarkan dan memahami wacana lisan dalam berbagai ragam bahasa Jawa

B.     Kompetensi Dasar
Mendengarkan Legenda.
C.    Indikator
1.         Mampu memahami isi cerita legenda.
2.         Mampu menemukan kata-kata sulit dalam cerita.
3.         Mampu menceritakan kembali cerita yang didengar dengan ragam bahasa krama.
4.         Mampu menemukan pesan amanat yang terkandung dalam cerita legenda.

D.    Tujuan Pembelajaran

1.      Siswa mampu memahami isi cerita legenda.
2.      Siswa mampu menemukan kata-kata sulit dalam cerita.
3.      Siswa mampu menceritakan kembali cerita yang didengar dengan ragam bahasa krama.
4.      Siswa mampu menemukan pesan amanat yang terkandung dalam cerita legenda.







E.     Materi Pembelajaran

Carita legenda “Rawa Pening”

Rawa Pening

        Wong-wong ing desa iku padha masak kang sarwa enak kanggo nyiyapake pesta. Kabeh padha saiyeg saeka kapti, ora ana kang keri. Wong-wong padha nyiyapake ubarampe pesta kang minangka wujud rasa syukur marang Gusti kang Akarya Jagad. Ing tengah-tengahing padha nyambut karya mau,ana bocah kang ala rupane, pesing lan amis gandane, ora wangun sandhang panganggone,dedeg piadege dhuwur kencur.
        Mangerti kahanan kang kaya mangkono, wong-wong padha ora seneng, amarga manut kapitayane masyarakat,bocah ala iki bakal nekakake sial,ora oleh berkah anggone pesta. Kagawa rasa ora seneng mau,mula bocah ala rupane ditudhung kanthi kasar. Bocah mau bisane mung nangis, karo mlaku sempoyongan amarga wis pirang-pirang dina ora mangan,bocah ala mau lunga lan ngadoh saka wong-wong mau. kanthi ati kang lara lan nabet jroning ati amarga tansah digawe kasar,diina, bocah ala mau nasak lurung, mlaku menyang kampong kang tanpa arah lan tujuan. Anggone mlaku ora krasa tekan papan panggonane arupa gubugan kang sepi kahanan lan adoh saka masyarakat kanan kering. Gubug mau mung dienggoni wong tuwa wedok kang wis dadi randha.
        Ing gubug nau bocah kang elek rupane dirumat dening simbah. Dheweke diwenehi pangan  kanthi lawuh apa anane. Sawise managn, bocah ala mau crita marang simbah randha yen dheweke iku Baru Klinthing utawa Jaka Bandhung utawa Jaka Pening. Simbah mau tresna banget marang Baru Klinthing, malah urip bebarengan sawetara dina. Bareng wis rumangsa wis rumangsa cukup dibantu dening simbah, Baru Klinting nerusake laku lan marani wong-wong kampong kang wis nglarakake atine. Sadurunge lunga , Baru Klinthing weling marang simbah yen mengko ana prastawa gedhe simbah supaya numpak lesung minangka kanggo prau lan enthong minangka kanggo wilahan. Ing batin,simbah bingung karo welinge Baru KLinthing mau,nanging simbah tetep urmat lan ngeling- eling piweling kasebut.
        Lakune Baru Klinthing linambaran ati kang goreh lan nggawa sada lanang. Lakune wis tekan kampong kang dituju. Wong-wong padha ngusir marang Baru Klinthing. Nanging Baru Klinthing ora gelem lunga,malah nantang marang wong-wong kampong lan ngetokake sada lanang. Sada lanang kasebut nuli ditancepake ing lemah. Wong-wong supaya ndudut sada mau,yen bisa arep diwenehi bebana dening Baru Klinthing. Krungu tembunge Baru klinthing kang kaya mengkana, Wong-wong pada nyoba ndudut sada mau. Saka sing awake cilik   tekan wong sing awake gedhe ora ana kang bisa ndudut. Pungkasan, sada kadhuhut Klinthing lan muncrat banyu.
        Muncrate banyu sansaya gedhe. Wong- wong padha bingung lan padha golek papan panggonan kang luwih dhuwur. Omah, kewan, wit-witan, raja brana,lan wong-wong mau ora ana tilase, kabeh pada sirna amarga piwalese saka tumindhake dewe. Kampong kang mirip rawa mau, diarani Rawa Pening.
        Rawa pening saiki panggonan plancongan ing Kabupaten Semarang, Jawa Tengah. Rawa iku ambane kurang luwih 2.670 hektar lan mapan ana ing Kecamatan Ambarawa, Bawen, Tungtang, lan Banyu Biru . Rawa iki mapan ana ing ereng-ereng gunung Merbabu,Temoloyo, lan Ungaran.

( Kapethik saka : Cerita Rakyat Nusantara).

F.     Metode Pembelajaran
-          Tanya jawab
-          Diskusi
-          Pemodelan

G.    Langkah-Langkah Pembelajaran

a.      Kegiatan Awal
Apersepsi
-          Guru dan siswa bertanya jawab tentang pengetahuan cerita legenda.
Contoh :
“ Sapa sing wis tau ngrungokake cerita legenda?”
-          Guru menginformasikan tujuan pembelajaran hari ini.
b.      Kegiatan Inti
Eksplorasi
-          Guru memberikan penjelasan tentang cerita legenda.
-          Guru menyuruh salah satu siswa maju ke depan kelas untuk membacakan cerita legenda yang disiapkan oleh guru yaitu ” Rawa Pening ” dan siswa yang lain mendengarkan.
-          Guru dan siswa mencari kata sulit yang ada kemudian bersama-sama membahasnya.
Elaborasi
-          Siswa membentuk kelompok,setiap kelompok terdiri dari 8 siswa.
-          Setiap kelompok membahas cerita legenda dan mencari pesan amanat yang terkandung dalam cerita legenda.
-          Setiap perwakilan kelompok maju ke depan untuk menceritakan kembali cerita legenda dan menyebutkan pesan amanat yang terkandung.
Konfirmasi
-          Guru dan siswa lainnya menanggapi.
-            Guru menanyakan kepada siswa tentang hal yang belum dipahami.
c.       Kegiatan Penutup
-          Guru dan siswa menyimpulkan kegiatan pembelajaran hari itu.
-          Refleksi.


H.    Sumber Belajar
1.    Buku Marsudi Basa lan Sastra Jawa Anyar

I.       Penilaian
Tehnik : proses

Bentuk : Hasil


Rubrik Penilaian
No
Kelompok
ButirPenilaian
(Rentangskor 1-10)


KetepatanTema
KetepatanAmanat